Reklama

Węgierskie lekcje

Węgierskie lekcje

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Na chwilę odetchnęliśmy z ulgą, a mamy nadzieję, że ta chwila trwać będzie latami. Właśnie Komisja Europejska głosem przewodniczącego José Manuela Barroso obiecała premierowi Tuskowi inaczej niż dotąd traktować nasze koszty reformy emerytalnej, co pozwoli Polsce przez wiele lat odliczać je od deficytu finansów publicznych i długu. Upraszczając, chodzi o to, że będziemy mogli od nich odejmować część albo nawet całość transferów do OFE.
D

Dzięki zmianie stanowiska Brukseli, Komisja nie będzie uruchamiać wobec nas unijnej procedury nadmiernego deficytu, nawet jeśli przekroczy on 3 proc. PKB lub dług 60 proc. PKB.

Szczegóły na razie nie są znane, ale jedno jest już pewne: powinniśmy być wdzięczni Węgrom za ich radykalizm i populizm, a przede wszystkim za to, że dzięki nim wiemy, czego nie wolno robić. Rząd Viktora Orbana znacjonalizował swoje Otwarte Fundusze Emerytalne, aby uratować mocno zadłużone finanse publiczne. Jednym statystyczno--magicznym posunięciem ich deficyt w 2011 r. ma nie przekroczyć 3 proc. PKB, czyli tyle, ile domaga się od swoich członków UE. Jednak gwałtowna zmiana własności pieniędzy w OFE z prywatnych na państwowe przestraszyła nie tylko zagranicznych inwestorów, co było widać po natychmiastowym wzroście rentowności węgierskich obligacji czy spadku cen akcji na...

1353

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]