Reklama

Mały bąbel, duża mina i opóźniony zapalnik

Mały bąbel, duża mina i opóźniony zapalnik

13.03.2005
Czyta się kilka minut
To, co dzieje się z polską gospodarką od czasów ujawnienia sławetnej dziury Bauca, czyli od lata 2001 roku, przyprawia wielu ludzi o ból głowy.
N

No bo jak to jest? Przy zasadniczo niezmienionych problemach strukturalnych finansów publicznych, deficyt raz ma wagę młyńskiego kamienia, ciągnąc rynek walutowy i rynek długu na dno, a innym razem nie przeszkadza ani złotemu, ani cenom obligacji piąć się na oszałamiające szczyty. Dlaczego inwestorzy przestraszeni nierównowagą budżetową zwiewają z Polski na wyprzódki, przyprawiając ludzi z kredytami hipotecznymi w euro o palpitacje serca, po to, by już za chwilę walić do nas drzwiami i oknami, fundując nam tanie wakacje za granicą? Dlaczego te kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie, potrzebnych na zatkanie dziury budżetowej, rząd musi z trudem pożyczać na 8 proc., a za moment kupujący nasze obligacje zadowalają się już tylko 5 proc.? O co tu chodzi? Czy z polską gospodarką jest źle, czy dobrze? Czy rynek finansowy nieracjonalnie i z niskiej żądzy zysku destabilizuje...

22140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]