Reklama

Ładowanie...

Weetchanan

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 3, 23 - 7, 11
B

Bóg powiedział Mojżeszowi, że nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, ale prorok błagał Najwyższego, by ten cofnął swoją decyzję. Po tym, jak Izrael pokonał królów Sihona i Oga, a ziemie te ofiarował swoim wybranym, Mojżesz miał nadzieję, że Bóg objawi swoją "wielkość i mocne ręce", co dla niego oznaczało, że okaże nieskończoną litość i gotowość wybaczania grzesznikom. Pragnął przekroczyć Jordan nawet nie jako przywódca; Joszua był już namaszczony na następcę. Chciał wejść do Ziemi po to, by spełnić te nakazy, które mógł jedynie Tam wypełnić. Bóg, jak czytamy w Torze, odrzekł: "to już zbyt wiele dla ciebie!", a mówiąc to zakazał swemu słudze dalszych modlitw i obiecał mu, że w świecie przyszłym czekają go niezwykłe nagrody przewyższające nawet to, co go czekało na Ziemi.

Kara (czy może tylko wyrok), która spadła na Mojżesza, była straszna. Mógł zobaczyć z góry krainę...

4753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]