Reklama

Trzynaście Atrybutów

Trzynaście Atrybutów

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Slichot (albo selichot; co oznacza po prostu przeprosiny) są to błagalne poematy i modlitwy zwykle wypowiadane przed wielkimi świętami (Nowy Rok, Jom Kippur).
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
O

Odmawia się je, jak uczy tradycja Żydów aszkenazyjskich, między północą a świtem. Pierwszej nocy chazan, czyli kantor ubrany w biały strój zwany kittel (od tego pochodzi nasze słowo „kitel”), wyśpiewuje skomplikowane melodie. Najważniejszym elementem tych modłów jest wymienienie Trzynastu Atrybutów miłosierdzia. Powtarzana jest fraza: „grzeszyliśmy, nasza Skało, wybacz nam, nasz Stwórco”. Oznajmia się wówczas, że Bóg wybacza grzesznikom, wybacza każdemu wedle jego potrzeb, jest litościwy, hojny wobec tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, powolny w gniewie, pełen łaskawości i prawdy, bez końca dzielący się swoimi łaskami, przebaczający nieprawości i złamanie prawa. W modlitwie slichot atrybuty miłosierdzia wygłasza się w grupie. Nigdy samemu.

Mojżesz wyruszył po raz drugi na górę. Pan kazał mu wyciosać tablice podobne pierwszym i zanieść je na szczyt, by raz...

3297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]