Reklama

Wędrujemy!

Wędrujemy!

12.09.2016
Czyta się kilka minut
Podróż, do której zaprasza nas znany krakowski historyk, odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Ma trzy etapy, a ich symbolami są wspomniane w tytule pojazdy.
N

Najpierw cofamy się o ponad dwa stulecia i przemierzamy z zachodu na wschód ziemie Rzeczypospolitej, które po katastrofie rozbiorów znalazły się w granicach Austrii. Bezpowrotnie minęła epoka sarmacko-kontuszowa, zamknięta ostatnim zrywem pospolitego ruszenia szlachty, czyli konfederacją barską. Będziemy jechać wolno i często zbaczać z głównego szlaku, tropiąc ślady świetnej i mniej świetnej przeszłości. Będziemy też obserwować skutki terezjańsko-józefińskich reform. Na naszych oczach dokonuje się bowiem przebudowa struktury społecznej, administracja (i biurokracja) światłego absolutyzmu ujmuje nową prowincję cesarstwa w coraz silniejsze karby. Bezwzględnie łamie przywileje szlacheckie, dokonuje kasaty klasztorów, wspiera natomiast miasta i dąży do tego, by chłopów, dotąd wyłącznie szlacheckich poddanych, przeobrazić w „cesarskich, zdrowych dostarczycieli rekruta i wydajnych...

2868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]