Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wędrujemy!

Wędrujemy!

12.09.2016
Czyta się kilka minut
Podróż, do której zaprasza nas znany krakowski historyk, odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Ma trzy etapy, a ich symbolami są wspomniane w tytule pojazdy.
N

Najpierw cofamy się o ponad dwa stulecia i przemierzamy z zachodu na wschód ziemie Rzeczypospolitej, które po katastrofie rozbiorów znalazły się w granicach Austrii. Bezpowrotnie minęła epoka sarmacko-kontuszowa, zamknięta ostatnim zrywem pospolitego ruszenia szlachty, czyli konfederacją barską. Będziemy jechać wolno i często zbaczać z głównego szlaku, tropiąc ślady świetnej i mniej świetnej przeszłości. Będziemy też obserwować skutki terezjańsko-józefińskich reform. Na naszych oczach dokonuje się bowiem przebudowa struktury społecznej, administracja (i biurokracja) światłego absolutyzmu ujmuje nową prowincję cesarstwa w coraz silniejsze karby. Bezwzględnie łamie przywileje szlacheckie, dokonuje kasaty klasztorów, wspiera natomiast miasta i dąży do tego, by chłopów, dotąd wyłącznie szlacheckich poddanych, przeobrazić w „cesarskich, zdrowych dostarczycieli rekruta i wydajnych...

2868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]