Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wecot Haberacha

Wecot Haberacha

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Mojżesz zmarł, mając lat 120. Dlatego Żydzi życzą sobie stu dwudziestu, a nie tylko stu lat życia. Do końca zachował wigor, a jego oczy - ostrość widzenia. Zmarł w szabat w godzinach wieczornej modlitwy - mincha - gdy modlący się Żydzi recytują psalm, zwracając się do Bożej sprawie­dliwości. Został pochowany w nieznanym dokładnie miejscu w dolinie Moabskiej, czyli w dzisiejszej Jordanii. Jego grób - inaczej niż w przypadku Racheli, matki Józefa i wielkich cadyków - nie może być miejscem pielgrzymek i kultu. Przed śmiercią Mojżesz zobaczył z góry Nebo ziemię obiecaną aż po Morze Śródziemne. Mądry Raszi pisał, że zobaczył nie tylko całą ziemię, ale i całą przyszłość Izraela aż po czas wskrzeszenia umarłych. Ukazała mu się historia świata, zobaczył niebiosa i piekło, i poznał los grzeszników i sprawiedliwych. Potem pobłogosławił plemiona Izraela, jak ojciec żegnający się ze swoimi dziećmi. Jego słowa przypominają błogosławieństwo Jakuba, jakie zostawił swoim synom.
A

A gdy Mojżesz skończył błogosławić, zwrócił się - jak czytamy w midraszu - do zgromadzonych Żydów: "Z powodu Tory i jej zasad bardzo was dręczyłem. Teraz mi przebaczcie". A lud odparł: "Nasz mistrzu i nasz panie, przebaczamy". A ze swej strony dodali: "Nasz nauczycielu, byliśmy twoim zmartwieniem i ciężarem. Proszę wybacz nam". Wybaczył im.

Wtedy dobiegł ich głos Boga: "Nadeszła chwila, byś opuścił ten świat". Mojżesz odrzekł: "Błogosławione Jego Imię". Po czym powstał, obmył ręce i stopy, i był już czysty jak serafin. Wówczas z najwyższych sfer niebieskich zszedł Święty Jedyny, żeby wziąć duszę Mojżesza, a z nim stawiło się trzech

aniołów: Michael, Gabriel i Zaglinen. Michael rozłożył mary, a Gabriel i Zaglinen białe płótno. Święty Jedyny rzekł:­ "Mojżeszu, zamknij oczy i stań prosto". Po czym zwrócił się do duszy proroka: "Córko, wyznaczyłem...

3676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]