Reklama

Mojżesz i aniołowie

Mojżesz i aniołowie

12.10.2015
Czyta się kilka minut
Bóg kazał Mojżeszowi wstąpić na górę. Tam prorok miał otrzymać tablice kamienne, zakon i przykazania, co rabini czytają: Bóg chciał ofiarować Mojżeszowi i Izraelowi Torę pisaną oraz Torę ustną.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
W

Wstępował na górę i wtedy zakrył ją obłok. Przebywał na niej przez sześć dni. Lud nie widział swego wysłannika. Tylko chwała Pańska jako ogień pożerający jaśniała nad Syjonem.

Po sześciu dniach oczekiwania i przygotowań Mojżesz skryty w obłoku zapewne zbliżył się do Boga. Przebywał tam 40 dni i 40 nocy. Nie wiemy, co działo się z Mojżeszem przez ten czas. Nie znamy jego stanu ducha. Wiemy jedynie, że wracając do ludzi musiał nosić na twarzy maskę, bo tak mocno promieniował światłem i energią, która w nim osiadła. Tora nie zgłębia również i tego zagadnienia. O tym, co mogło się dziać w ukryciu chmur, opowiada pewien midrasz. Nauczał go rabin imieniem Joszua z pokolenia Lewitów. Warto go posłuchać.

Otóż gdy Mojżesz znalazł się na szczycie góry, aniołowie odważyli się zapytać Świętego Jedynego: „O Panie Wszechświata, co robi pośród nas istota zrodzona z kobiety?”. Odrzekł...

3384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]