Reklama

Wdzięczność i odrobina nostalgii

Wdzięczność i odrobina nostalgii

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Moją pierwszą i spontaniczną reakcją na nową książkę Władysława Stróżewskiego - naszego „Stróża” - jest wdzięczność. Wdzięczność za niejedno. Po pierwsze, za mądrość tej księgi.
N

Nie jest to mądrość profesorska, głoszona ex cathedra, wypowiadana bez wątpliwości co do rzeczy i co do siebie. Pierwsze zdanie eseju „Czas piękna” brzmi przecież: „Czym jest muzyka? Pytania najprostsze bywają najtrudniejsze...”. I dalej: „Czym jest piękno? Zrezygnujmy z jego definicji”. A nie chodzi tu o unik, bo zaraz potem następuje egzegeza prezentowana punkt po punkcie, metodą klasycznej filozofii, rozpoczęta od szczegółowej analizy pojęć elementarnych.

Bywało, że teksty Stróżewskiego porażały ładunkiem erudycji. Pamiętam szkic o arche, który drukowaliśmy przed laty w „Res facta”. To było wspaniałe, ale sprawiało wrażenie naukowej wirtuozerii, jakiejś nauki dla nauki. W książce, o której mowa, nawet w studium o formie, dlatego wprowadza Stróżewski czytelnika w skomplikowanie i zawiłości istniejących poglądów, żeby owe zawiłości rozplątywać i myśl doprowadzać do pointy....

9256

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]