Reklama

Filozof w niedokochanym kraju

Filozof w niedokochanym kraju

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Obszerną rozmowę z Władysławem Stróżewskim warto przeczytać przede wszystkim po to, żeby zobaczyć, jak wygląda żywe myślenie.
Władysław Stróżewski GRAŻYNA MAKARA
W

W publicznej przestrzeni jest mnóstwo ludzi, którzy coś twierdzą, przy czymś się upierają, zajmują takie czy inne stanowisko. Natomiast niewielu jest takich, którzy dzielą się z innymi swoim myśleniem.

Widocznie myślenie, które stawia sobie coraz to nowe wyzwania, samo siebie stale kwestionuje i potwierdza, nie jest do życia niezbędne. Na co dzień, zauważa Stróżewski, poruszamy się wśród przeświadczeń. „Przeświadczenie jest zawsze mgławe i nie do końca nawet przez nas samych uzasadnialne”, mówi krakowski filozof. „Bardzo mało rzeczy mamy tak naprawdę wyjaśnionych i świadomie przyjętych”. Rozmaite stwierdzenia przyjmujemy na wiarę, a następnie budujemy z nich „przekonania” i „światopoglądy”. To dlatego tak trudno się nam porozumieć. Gdybyśmy dla przeświadczeń znaleźli uzasadnienia, przekształciłyby się w argumenty. O argumenty można twórczo się spierać, o przeświadczenia można...

9930

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]