Reklama

Wdzięczność

Wdzięczność

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Podobno po śmierci Anny Przybylskiej mnóstwo ludzi postanowiło się zbadać na okoliczność raka trzustki...

„Si tacuisses philosophus mansisses” (gdybyś milczał, pozostałbyś filozofem), tj. nie okazałbyś swej słabej strony – napisał Boetius w dziele „De consolatione philosophiae” (2, 7). Znamy ich: nigdy, w żadnej dyskusji nie zabrali głosu. Nie dlatego, że skromni, ale, wprost przeciwnie – z obawy, że może im się wymknąć coś głupiego. Niektórzy z nich zaszli daleko. Oni sami wierzyli, że są najmądrzejsi. Tylko za skarby świata nie zgodziliby się skonfrontować tego przekonania z rzeczywistością.
Albo spowiedź: konieczność nazwania po imieniu swoich mało chwalebnych czynów jest dla tego rodzaju ludzi odstraszająca. Usiłują wybrnąć z kłopotu, chowając się za „wyznanie grzechów” schematyczne, ogólnikowe, bezosobowe, Do tej samej rodziny należą ci, którzy nie znoszą, by ich fotografowano. „Okropnie wychodzę na zdjęciach” – powiadają z nerwowym uśmiechem. A po prostu to, co na zdjęciu (...

4262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]