Reklama

Odczarować raka

Odczarować raka

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Codziennie dwustu Polaków umiera na nowotwory. Połowa o chorobie dowiedziała się za późno, bo im lub ich lekarzom nie przyszło do głowy, że niewinnie wyglądający guz pod skórą to początek śmiertelnego spustoszenia w organizmie.
N

Nowotwory są drugą po chorobach serca przyczyną umieralności w Polsce. W 2000 r. na nowotwory zachorowało 120 tys. Polek i Polaków. Tylko co trzeciego chorego wyleczono (wyleczony to według onkologów pacjent, który przeżył bez nawrotu 5 lat od zakończenia leczenia). W USA z rakiem wygrywa dwóch na trzech chorych, w krajach Unii Europejskiej co drugi.

Raka we wczesnym stadium w Polsce leczy się tak samo skutecznie jak na Zachodzie. Natomiast w ogólnym bilansie odstajemy, gdyż w Polsce czterech na pięciu cierpiących na nowotwór zgłasza się do lekarza przeciętnie siedem miesięcy po zauważeniu objawów. Ponad połowę pacjentów leczy się przez 6 miesięcy (z mylnym lub właściwym rozpoznaniem), zanim skierowani zostaną na leczenie onkologiczne - wynika z badań prof. Marka Pawlickiego, kierownika Kliniki Chemioterapii Centrum Onkologii w Krakowie.

Próg...

20515

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]