Reklama

Ładowanie...

Odczarować raka

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Codziennie dwustu Polaków umiera na nowotwory. Połowa o chorobie dowiedziała się za późno, bo im lub ich lekarzom nie przyszło do głowy, że niewinnie wyglądający guz pod skórą to początek śmiertelnego spustoszenia w organizmie.
N

Nowotwory są drugą po chorobach serca przyczyną umieralności w Polsce. W 2000 r. na nowotwory zachorowało 120 tys. Polek i Polaków. Tylko co trzeciego chorego wyleczono (wyleczony to według onkologów pacjent, który przeżył bez nawrotu 5 lat od zakończenia leczenia). W USA z rakiem wygrywa dwóch na trzech chorych, w krajach Unii Europejskiej co drugi.

Raka we wczesnym stadium w Polsce leczy się tak samo skutecznie jak na Zachodzie. Natomiast w ogólnym bilansie odstajemy, gdyż w Polsce czterech na pięciu cierpiących na nowotwór zgłasza się do lekarza przeciętnie siedem miesięcy po zauważeniu objawów. Ponad połowę pacjentów leczy się przez 6 miesięcy (z mylnym lub właściwym rozpoznaniem), zanim skierowani zostaną na leczenie onkologiczne - wynika z badań prof. Marka Pawlickiego, kierownika Kliniki Chemioterapii Centrum Onkologii w Krakowie.

Próg...

20515

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]