Reklama

Wcielenie

Wcielenie

29.12.2012
Czyta się kilka minut
Wróciłem ostatnio do lektury „Credo Ludu Bożego”, ogłoszonego przez papieża Pawła VI, 30 czerwca 1968 roku, w 1900. rocznicę męczeńskiej śmierci Apostołów Piotra i Pawła, na zamknięcie obchodzonego – także wówczas – Roku Wiary.
W

W kontekście Bożego Narodzenia przemówiły do mnie m. in. takie dwa jego fragmenty:

„Wierzymy, że Kościół jest konieczny do zbawienia, ponieważ Chrystus – jedyny Pośrednik i Droga zbawienia – czyni samego siebie obecnym dla nas w swoim ciele, którym jest Kościół. (...)

Wyjątkowe i niepodzielne istnienie Pana chwalebnego w Niebie nie pomnaża się, ale staje się sakramentalnie obecne w wielu miejscach na ziemi – wszędzie tam, gdzie sprawowana jest Msza Święta. I owo Istnienie pozostaje obecne – także po złożeniu Ofiary – w Najświętszym Sakramencie, który (w tabernakulum) jest żyjącym sercem każdego z naszych kościołów. Naszym słodkim obowiązkiem i zaszczytem jest w Świętej Hostii, którą widzą nasze oczy, adorować Wcielone Słowo, dla nich niewidoczne, a które – nie porzucając Nieba – staje się obecne wobec nas”.

Obydwa teksty mówią o wcieleniu, które trwa – o Słowie...

2507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]