Reklama

Znaki Triduum

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Święcenie pokarmów jest już obrzędem wielkanocnym i najlepiej byłoby robić to po Wigilii Paschalnej. Ale w Wielką Sobotę w naszych kościołach jest najgłośniej i najdalej od tajemnicy tego szczególnego dnia.
Święcenie pokarmów w wiosce pod Warszawą / fot. Forum
N

Na współczesny sposób sprawowania liturgii Wielkiego Tygodnia złożyły się dwie starożytne tradycje. Pierwsza, jerozolimska, polega na chodzeniu po śladach Pana i celebrowaniu liturgii tam, gdzie On sam stawiał stopę. Druga, rzymska, skupiała uwagę na Męce Pańskiej, odczytywanej dawniej we wszystkich czterech wersjach: w niedzielę wg Mateusza, we wtorek wg Marka, w środę wg Łukasza i w Wielki Piątek - Jana. Dziś czyta się tylko dwie wersje: w Niedzielę Palmową jedną z Ewangelii synoptycznych, w Piątek - Janową. Zejście się obu starożytnych tradycji najwyraźniej widać właśnie w Niedzielę Palmową: uroczysta liturgia tego dnia rozpoczyna się od procesji z palmami i wspomnienia uroczystego wjazdu Pana do Jerozolimy, a w liturgii słowa czyta się Mękę Pańską.

Świat na nowo stworzony

Tematem podskórnie łączącym rytuały Wielkiego...

10746

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]