Warholand

Dla mieszkańców Medzilaborców i okolicznych wsi muzeum pełni funkcję wieży z kości słoniowej. Przychodzą, jeśli mają gości z zagranicy. Ale jest dużo Polaków, bo blisko.

Reklama

Warholand

Warholand

19.08.2019
Czyta się kilka minut
Dla mieszkańców Medzilaborców i okolicznych wsi muzeum pełni funkcję wieży z kości słoniowej. Przychodzą, jeśli mają gości z zagranicy. Ale jest dużo Polaków, bo blisko.
Muzeum Andy’ego Warhola i fontanna z pomnikiem artysty, Medzilaborce, Słowacja JAN-PETER BOENING / ZENIT / LAIF / FORUM
P

Piętrowy otynkowany dom przy drodze. Głośno warczący, niewyczesany wilczur i kilkuletni styrany SUV na podwórku. W przedpokoju linoleum, szafka z gumiakami. Żeliwny kuchenny piec na drewno, za głośno włączone przenośne radio, grające popularne hity, ze sterczącą i błyszczącą w słońcu anteną. Sypana czarna kawa, podana na stole przykrytym ceratą. Mam rozmawiać z ostatnim w regionie żyjącym bliskim krewnym jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych artystów globalnej sztuki nowoczesnej XX wieku.

Jan Zavadsky, 74-latek z Mikovej, odbywał tę rozmowę już wiele razy i jest niespecjalnie zainteresowany swoim krewnym Andym Warholem.

– Tak, jestem jego bratankiem [naprawdę – kuzynem ze strony matki – JM], najmłodszym z dziesiątki dzieci. Wiedziałem, że żyje w Ameryce, bo korespondował z moją ciotką Julką [siostrą matki Jana – JM]. Sam też coś tam do niego pisałem... Był...

18344

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

niech się jeszcze pofatyguje nieco na zachód, do Bardejova - warto

...widziałam i polecam wizytę w Muzeum Warhola ( Warchoła ;-) naprawdę warto!

we wciąż jeszcze siermiężnych i z bliznami po komunie Medzilaborcach muzeum Andy Warhola sprawia wrażenie statku kosmicznego, który przez pomyłkę wylądował w środku tego zapyziałego miasteczka - pierwszy raz trafiłem tam ledwie parę lat po niespodziewanej śmierci artysty i po zwiedzaniu jego wielkiej retrospektywy zorganizowanej już w '89 w Nowym Jorku, wtedy wrażenie to było rzecz jasna jeszcze silniejsze niż dziś - do rzeczywistości płynny [nomen omen] powrót gwarantuje trzeci kufel Zlatého Bažanta wypity w drodze powrotnej po słowackiej stronie przejścia granicznego Barwinek-Vyšný Komárnik

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]