Ładowanie...
Miasta na stepach: Osiedla jak z Żyznego Półksiężyca blisko nas

Według spisu z początku tego wieku w Taljankach, wsi w obwodzie czerkaskim, położonej 240 km na południe od Kijowa, mieszkało nieco ponad 1,7 tys. osób. Pod tym względem niewiele się zmieniło od 150 lat. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” notował, że w 1863 r. było tu 240 domów, gorzelnia, drewniana cerkiew i przeszło 1,5 tys. mieszkańców.
Nie zawsze tak było. Pod koniec neolitu znajdowało się tu osiedle o powierzchni 300-450 hektarów, z setkami piętrowych domów, placami, ulicami i liczbą ludności sięgającą 15-30 tys. Nawet niższe z tych liczb oznaczają, że było to wtedy największe skupisko ludzi w Europie, jakie znamy, porównywalne jedynie z azjatyckimi miastami między Tygrysem a Eufratem.
A wszystko to w społeczności nazywanej przez niektórych historyków „ostatnią wielką europejską cywilizacją epoki miedzi”, która prawdopodobnie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]