Reklama

Salon odrzuconych

Salon odrzuconych

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Na ogłoszenie wyników tego konkursu czekaliśmy jak na nowy cud nad Wisłą. Jeśli chodzi o architekturę, nic takiego się nie zdarzy, jeśli jednak w Warszawie w ogóle powstanie muzeum sztuki nowoczesnej, to właściwie i tak będzie cud.
U góry: projekt zespołu ALA Architects Ltd. U dołu: I miejsce - projekt pracowni Christian Kerez, Architekt ETH/SIA
W

Warszawa pozostaje w bardzo specyficznej sytuacji: to stolica dużego europejskiego kraju pozbawiona wielu składowych, które przynależą metropolii. Dlatego wiara, że nowe muzeum może odmienić los warszawskiej architektury, a nawet sens miasta, stały się obsesją wszystkich zainteresowanych konkursem na przyszłe muzeum.

Wielka ilość nadesłanych prac (aż 109) dawała wiarę, że wśród nich znajdzie się coś nie tylko pięknego, ale nawet porywającego. I rzeczywiście, był w tym zestawie jeden taki, fińsko-polski projekt zespołu ALA Architects Ltd./Grupa5 Architekci: zaskakujący i całkowicie niezgodny z założeniami zabudowy, wizjonerski i niemożliwy w realizacji, ba, o wiele za mały wobec potrzeb zgłaszanych przez inwestora - a mimo to architektonicznie dokładnie taki, jakiego potrzebuje Warszawa.

Nieregularna, obła, srebrna forma przypominająca obłok...

5408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]