Reklama

Moc malarstwa

Moc malarstwa

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Najpewniej nikt nie będzie z tej wystawy zadowolony. Listy pominiętych - czyli niedocenionych - będą się różnić w zależności od środowiska, grupy wiekowej albo dzielnicy kraju. To nieuniknione, gdy próbuje się dokonać zabiegu porządkującego sztukę najnowszą. Nie ma możliwości, by spodobać się wszystkim. Co więcej, nie można do tego dopuścić.
Wilhelm Sasnal, bez tytułu, 2005, olej na płótnie / fot. J. Sielski
D

Doprowadzając swój pomysł do szczęśliwego końca, kuratorka wystawy, a zarazem dyrektorka Zachęty Agnieszka Morawińska, pozwoliła nam określić stan malarstwa - najbardziej tradycyjnej dziedziny sztuki. Możemy zobaczyć jego bogactwo, wielość formalnych poszukiwań, koncepcji stylistycznych czy filozoficznych. A wreszcie, przekroczyć granice tradycyjnie rozumianego malarstwa i obejrzeć performerów mówiących o obrazach, filmy o malowaniu (a nawet o pływaniu, tyle że bardzo malarskie), a także malarskie przedmioty. To wszystko sprawia, że nie mamy do czynienia z konwencjonalną wystawą obrazów. To próba zrewidowania tego wszystkiego, co często wzajemnie się wyklucza, a co nazywamy malarstwem. Próba obiektywnego zrelacjonowania różnorodnych procesów, które zachodzą dziś w malarstwie polskim.

Mam wrażenie (a taka myśl rzadko przychodzi do głowy), że oglądamy wystawę...

7072

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]