Reklama

W swoje ręce

W swoje ręce

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Świeccy katolicy uruchomili telefon wsparcia dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele.
Z

Zranieni w Kościele” to inicjatywa warszawskiego KIK-u, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Telefon (800 280 900), przy którym będą czekali psychologowie i psychoterapeuci, ma być czynny w każdy wtorek w godz. od 19 do 22.

Kiedyś byłam przez kilka godzin obok kobiety, która szukała pomocy telefonicznej: jako nastolatka była wykorzystana seksualnie przez księdza, przeszła kilkuletnią terapię, a już jako dorosła chciała sprawdzić, jak działa system pomocy ofiarom, którą gwarantuje Kościół (kilka lat temu w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym powołano delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży).

Kobieta zaczęła od telefonu do swojej diecezji – nikt nie odebrał. Potem próbowała dodzwonić się do innych (w ponad połowie przypadków nie znalazła jednak numerów delegatów). Pamiętam, jak jej opanowany dotąd głos zaczął drżeć, gdy jeden z delegatów podniósł słuchawkę. Pamiętam, ile razy ona chciała ją odłożyć – gdy któryś z nich stwierdził, że „jest pierwszą, która dzwoni w tej sprawie”, a jeszcze inny zaproponował spotkanie w obecności dwóch księży, w budynku kurii. Pamiętam też ulgę, gdy któryś z delegatów jej pomógł.

Można pytać, dlaczego pomoc nie była dostępna w każdej diecezji. Można się zastanawiać, dlaczego przeszkoleni delegaci popełniali takie błędy. Ale można też wziąć sprawę w swoje ręce, jak próbują to robić teraz świeccy katolicy. ©℗


CZYTAJ TAKŻE:

FELIETON SZYMONA HOŁOWNI: Instytucje naszego Kościoła tkwią mentalnie wciąż mniej więcej w latach 60. XX w. Butwieją, a „kryzys pedofilski” będzie pierwszym trzęsieniem ziemi, które w radykalny sposób przetestuje ich konstrukcję. Przetrwa wyłącznie to, co będzie ewangelicznym radykalizmem.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]