Zranieni w Kościele

Grupa świeckich zakłada telefon zaufania dla skrzywdzonych przemocą seksualną.

07.03.2019

Czyta się kilka minut

W trakcie manifestacji pod gdańskim pomnikiem oskarżanego o pedofilię ks. Henryka Jankowskiego, grudzień 2018 r. / Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter / East News /
W trakcie manifestacji pod gdańskim pomnikiem oskarżanego o pedofilię ks. Henryka Jankowskiego, grudzień 2018 r. / Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter / East News /

Rzeczywiste dobro Kościoła to dobro osób skrzywdzonych, a nie ochrona wizerunku instytucji – deklarują twórcy przedsięwzięcia, związani z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacją Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. – Czujemy się odpowiedzialni za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół – tłumaczy Zbigniew Nosowski, dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”. – Dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Znamy takie osoby, patrzyliśmy im w oczy, słuchaliśmy ich dramatycznych historii. Staramy się więc wyjść naprzeciw ich potrzebom.

„Zgodnie ze stanowiskiem papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski osobom pokrzywdzonym przez duchownych należy się >>nasza wdzięczność za wielką odwagę<<, gdy zgłaszają doznaną krzywdę – a >>największym zgorszeniem w tej sprawie jest ukrywanie prawdy<< przez instytucje powołane do ochrony najsłabszych” – piszą twórcy telefonu zaufania w zaproszeniu na inaugurującą jego działalność konferencję prasową.


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


Założyciele „Zranionych w Kościele” zapewniają dyżury telefoniczne odpowiednio przygotowanych osób w każdy wtorek między 19.00 a 22.00, a także kontakt ze specjalistami (psychologami, prawnikami, duszpasterzami) oraz pomoc w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych. Współpracują z Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Stop Przedawnieniu; działają na własną odpowiedzialność, ale w porozumieniu z biskupami obu diecezji warszawskich. Jak deklarują, rozmowy przez telefon zaufania będą prowadzone anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych, ale otwarta jest również – jak tłumaczy prezes warszawskiego KIK Jakub Kiersnowski – „na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary”. Na telefon 800 280 900 mogą dzwonić osoby dorosłe (niepełnoletni zachęcani są do kontaktu z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111).

Przypomnijmy, że zgodnie z instrukcjami Kongregacji Nauki Wiary z 2011 r. każda polska diecezja powinna była powołać delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, przyjmującego zgłoszenia o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księży oraz informującego, na jaką pomoc psychologiczną i prawną mogą liczyć ofiary. Powoływanie delegatów przebiegało jednak opieszale, do niedawna na stronach internetowych poszczególnych diecezji nie sposób było znaleźć kontaktu do nich.

Więcej informacji o inicjatywie „Zranieni w Kościele”: www.zranieni.info

Czytaj także: Anna Goc: Abonent poza zasięgiem

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]