Reklama

W obronie zewnętrznych praktyk

W obronie zewnętrznych praktyk

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie - powiedział Pan Jezus, wytykając faryzeuszom ich rytualizm i obłudę, wynoszenie ludzkich zwyczajów ponad słowo Boże. W dobie, gdy nośnymi hasłami stały się autentyczność i samorealizacja, to zdanie rodzi wiele nieporozumień.
W

W rozmowach wielokrotnie słyszę o przewadze prawdziwej modlitwy nad odklepywaniem pacierzy, o przedkładaniu autentycznych postaw nad udawanie dobrego człowieka. Ludzie obawiają się, że jeśli muszą się do czegoś zmobilizować, pokonać wewnętrzny opór: własne lenistwo czy zniechęcenie, to takie działania są nieautentyczne, nie płyną z głębi serca, a oni stają się hipokrytami i obłudnikami, którzy grają sami przed sobą. Jeśli podzielasz takie wątpliwości, zadam Ci dwa pytania.

Wyobraź sobie człowieka, który wyjechał na wakacje w Tatry. Wychodzi rankiem przed schronisko, spogląda na oświetlone wschodzącym słońcem szczyty, wdycha rześkie powietrze, słucha szumu potoku. Ma przed sobą wspaniały dzień i cieszy się na zaplanowaną wycieczkę. Spontanicznie, w porywie serca zaczyna się modlić, wychwalając Boga, który stworzył tak cudowny świat i dał mu czas odpoczynku....

2840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]