Reklama

Litania

Litania

06.11.2005
Czyta się kilka minut
W swoich uprzedzeniach, wahaniach, wadach charakterów, dziwactwach i ograniczeniach, święci są ludźmi takimi jak my i ci, których spotykamy. Zranieni przez grzech i ograniczeni przez swoją stworzoność, nie mają inteligencji aniołów.
W

W lutym 1943 r., w okupowanym przez Niemców Paryżu, aresztowano Rosjanina, prawosławnego duchownego o. Dymitra Klepinina. Ciążyło na nim oskarżenie o dostarczanie fałszywych dokumentów Żydom. Przesłuchiwał go Hans Hoffman, oficer gestapo mówiący po rosyjsku. Zachował się fragment protokołu.

Hoffman: "Czy jeśli cię wypuścimy, dasz słowo, że nie będziesz nigdy więcej pomagał Żydom?". Klepinin: "Nie mogę czegoś takiego powiedzieć. Jestem chrześcijaninem i muszę postępować tak, jak postępuję". Hoffman (bijąc go w twarz): "Jak śmiesz, ty miłośniku Żydów, mówić, że pomaganie tym świniom jest twoim chrześcijańskim obowiązkiem!". Klepinin, wskazując na figurę na krzyżu, jaki księża prawosławni noszą na piersiach: "A czy zna pan tego Żyda?". Rok później o. Dymitr zginął w Buchenwaldzie.

Mniej więcej od marca 1968 r. wspominam go często, jako jednego z...

17645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]