Reklama

W obronie tabu

W obronie tabu

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Człowieka naruszającego tabu się nie karze, ale przestaje się z nim dyskutować. Współczesne tabu jest więc całkiem humanitarnym sposobem obrony podstawowych wartości.
W

We współczesnej psychologii istnieją dwie podstawowe metafory: człowieka jako naukowca i człowieka jako ekonomisty. Pierwsza wynika z obserwacji ludzi jako istot wnioskujących, rozumujących, tworzących różnego rodzaju teorie, dających się przekonać naukowym rozumowaniem. Druga - z obserwacji ludzi jako istot racjonalnych, kalkulujących korzyści i koszty, dostosowujących środki do obranego celu. Amerykański psycholog polityczny Philip Tetlock, badając zjawisko tabu, doszedł do wniosku, że każdy człowiek jest również w pewnym sensie teologiem. Okazuje się, że tabu stanowi dla niego jeden z podstawowych punktów odniesienia.

Tabu a wspólnota

W niektórych obszarach, konstytutywnych dla jego wspólnoty moralnej, człowiek rezygnuje bowiem z racjonalnej kalkulacji korzyści i z logicznego rozumowania. Gdy grupę Amerykanów poproszono o ...

7011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]