Reklama

W łóżku z TW

W łóżku z TW

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Cel filmu został osiągnięty: pokazano PRL, pewnie z myślą o widowni młodej, jako czas nie tylko heroicznych gestów i zwykłych zeszmaceń, ale także gwałtownych namiętności i nieoczywistych konstelacji uczuciowych.
P

Po ostatnich filmach Morgensterna, Lankosza i Smarzowskiego "Różyczka" może się wydać filmem spóźnionym, niewnoszącym zbyt wiele do naszych wspomnień czy wyobrażeń związanych z życiem w Polsce Ludowej. W "Mniejszym złu" oglądaliśmy bezpieczną szarą strefę, która pozwalała plenić się karierowiczostwu i wygodnictwu. "Rewers" pokazywał walkę o godne przetrwanie w systemie, posługując się makabryczną groteską, "Dom zły" odzierał ze złudzeń, każąc patrzeć na stan wojenny z bolesnym komentarzem: "my wszyscy z niego". Każdy z tych tytułów mocą artystycznego gestu odsłaniał jakąś cząstkową prawdę o tamtym czasie.

Tymczasem Kidawa-Błoński wybiera wariant "romantyczny". Podąża tym samym tropem, co przed kilkoma laty Florian Henckel von Donnersmarck, twórca "Życia na podsłuchu", który próbował pokazać najbardziej demoniczne , oblicze NRD-owskiej władzy, bo dotykające...

5689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]