Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

W laboratorium zła

W laboratorium zła

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Biała wstążka: To Michael Haneke jest dziś spadkobiercą największych reżyserów europejskich: Bressona czy Antonioniego, opisujących sugestywnym obrazem naszą wystygłą, pozbawioną metafizycznych horyzontów planetę.
I

Ilu jest twórców współczesnego kina, o których moglibyśmy bez przesady powiedzieć, że swoimi filmami rozmawiają z nami jak mędrcy? Z siwą bródką i takąż czupryną, ubrany zazwyczaj od stóp do głów na czarno, 67-letni Michael Haneke przypomina mnicha-ascetę. Albo mędrca, który sucho, acz dobitnie artykułowanymi słowami potrafi objaśniać złożoną naturę dzisiejszego świata. Haneke, z wykształcenia filozof i psycholog, to filmowy eseista, stawiający swoje diagnozy bez mentorskiego gadulstwa, z poszanowaniem dla znaków zapytania, ze świadomością siły milczenia. Jeśli ktoś w kinie europejskim może się dziś mienić spadkobiercą tych największych: Bressona czy Antonioniego, opisujących sugestywnym obrazem naszą wystygłą, pozbawioną metafizycznych horyzontów planetę, to twórca "Funny games" i "Białej wstążki" jest właśnie kimś takim. Sam zresztą gorąco wierzy, o czym zapewniał w wielu...

14673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]