Reklama

Ładowanie...

W kręgu bliźniego

24.04.2017
Czyta się kilka minut
Paul Ricoeur w pięknym komentarzu do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie zwraca uwagę na pewien istotny szczegół.
P

Pytanie, które pada z tłumu i prowokuje Jezusa do tego, by opowiedział kolejną historię, brzmi: „Kto jest moim bliźnim?”. Jezus jednak odwraca to pytanie: jego przypowieść mówi o tym, co to znaczy być bliźnim dla drugiego. Który z tych ludzi – kapłan, lewita czy Samarytanin – zachował się jak bliźni, pyta.

Samo to zestawienie musiało być dla słuchaczy szokujące. Można powiedzieć: krąg bliźnich był jakoś wyznaczony przez kulturę, obyczaje, historię. Ten, kto pytał, prawdopodobnie nie oczekiwał, że Jezus wyjdzie poza ten krąg. Odpowiedź mogłaby brzmieć: bliźni to ten, który jest blisko, członek tej samej społeczności, tego samego narodu, ktoś podobny do ciebie. Tymczasem odpowiedź, która pada, proponuje zupełnie inny tok myślenia. „Zapytujący”, pisze Ricoeur, „przeprowadzał rodzaj ankiety (...) na temat pewnej domniemanej kategorii socjologicznej, którą można zdefiniować, poddać...

4397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]