Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

W kręgu bliźniego

W kręgu bliźniego

24.04.2017
Czyta się kilka minut
Paul Ricoeur w pięknym komentarzu do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie zwraca uwagę na pewien istotny szczegół.
P

Pytanie, które pada z tłumu i prowokuje Jezusa do tego, by opowiedział kolejną historię, brzmi: „Kto jest moim bliźnim?”. Jezus jednak odwraca to pytanie: jego przypowieść mówi o tym, co to znaczy być bliźnim dla drugiego. Który z tych ludzi – kapłan, lewita czy Samarytanin – zachował się jak bliźni, pyta.

Samo to zestawienie musiało być dla słuchaczy szokujące. Można powiedzieć: krąg bliźnich był jakoś wyznaczony przez kulturę, obyczaje, historię. Ten, kto pytał, prawdopodobnie nie oczekiwał, że Jezus wyjdzie poza ten krąg. Odpowiedź mogłaby brzmieć: bliźni to ten, który jest blisko, członek tej samej społeczności, tego samego narodu, ktoś podobny do ciebie. Tymczasem odpowiedź, która pada, proponuje zupełnie inny tok myślenia. „Zapytujący”, pisze Ricoeur, „przeprowadzał rodzaj ankiety (...) na temat pewnej domniemanej kategorii socjologicznej, którą można zdefiniować, poddać...

4397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jezus przyszedł Prawo wypełnić to nie forsowałby rozwiązań z nim sprzecznych.

Innymi słowy Jezus mówi tak: nie pytaj kogo ty masz kochać! Ty bądź człowiem który kocha innych!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]