Reklama

Ciało nie jest głupie

Ciało nie jest głupie

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Nieczystość nie jest grzechem ciała, tylko duszy. Podobnie czystość nie jest atrybutem ciała czy seksu jako takiego. Czystość dotyczy naszego stosunku do człowieka. I tylko tego.
Rycina z oficyny Paula Fuersta (ok. 1635): "Siedem grzechów głównych" (pierwsza z prawej - Nieczystość)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Przygotowując się do tej rozmowy, próbowaliśmy przeprowadzić wśród znajomych ankietę. Pytaliśmy: czym jest nieczystość i jak się przejawia? Mało kto chciał na ten temat rozmawiać. Jest on zbyt intymny, czy raczej wymyka się werbalizacji?

WOJCIECH BONOWICZ: - Zauważmy, że słowa, którymi opisujemy pozostałe grzechy główne, nie należą wyłącznie do języka religijnego, lecz doskonale dają sobie radę w mowie potocznej. Ze słowem "nieczystość" sprawa ma się inaczej. Może stąd bierze się trudność mówienia o nieczystości, że trzeba równocześnie dotknąć w sobie sfery religijnej, nieraz bardziej intymnej niż sfera płci. Z drugiej strony - ponieważ nieczystość dotyczy właśnie sfery płci, zwyczajnie wstydzimy się o niej publicznie mówić.

- Może w takim razie nie jest z nami tak źle, skoro wciąż jesteśmy zdolni do wstydu?

...
17969

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]