Reklama

Syzyf ma się dobrze

Syzyf ma się dobrze

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Powodów, by znów czytać Alberta Camusa, nazbyt wiele. Znał te zarazy: niechęć do imigrantów, tęsknotę za przemocą, egoizm Europy. 60 lat temu dostał literackiego Nobla – i słusznie.
Albert Camus, 1944 r. / LIDO / SIPA / EAST NEWS
Albert Camus, 1944 r. / LIDO / SIPA / EAST NEWS
W

W pierwszej scenie „Manhattanu” (1979) Woody’ego Allena główny bohater, Isaac Davis, zadaje pytanie trójce przyjaciół, z którymi spędza wieczór w restauracji: „Co byśmy zrobili widząc człowieka spadającego z mostu do lodowatej wody? Czy mielibyśmy dość odwagi, aby wskoczyć za nim?”. I nie czekając na odpowiedź, puentuje: „Ja oczywiście nie umiem pływać, więc to nie byłby mój problem”. Po 20 latach dylemat z „Upadku” (1956) Alberta Camusa stał się więc już klasyczny, przeniknął do kultury popularnej, która nadała mu kolejne życie, także poprzez żart i rozrywkę. Dziś, po 60 latach, o dziwo, mniej jestem skory do śmiechu z tego żartu. Zmienił się klimat moralny i ten (w istocie) Conradowsko-Camusowski problem trudniej obśmiać. Gorzko tego próbował Janusz Głowacki: „Swego czasu Joseph Conrad zrobił wielkie halo, że Lord Jim uciekł z tonącego statku, powierzając kilkuset pielgrzymów bożej...

21241

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo dziękuje za ten artykuł.

Chyba wrócę do lektury Camusa :-)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]