Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

W głowie inkwizytora

W głowie inkwizytora

19.08.2013
Czyta się kilka minut
O. Tomasz Gałuszka, mediewista: Ideał inkwizycji był sam w sobie dobry, zgodny z duchem średniowiecza. Natomiast z jego realizacją bywało różnie.
O. Tomasz Gałuszka Fot. Andrzej Banaś / GAZETA KRAKOWSKA
M

MACIEJ MÜLLER: Wiem, co będziesz chciał powiedzieć: że na przeszłość nie można patrzyć ahistorycznie, więc aby właściwie ocenić działania inkwizycji, musimy wziąć pod uwagę ówczesne realia. A skoro wtedy czytano Biblię tak, a nie inaczej, a w Bogu widziano prześladowcę – to trudno, musimy zaakceptować, że paru heretyków spłonęło na stosie. Tylko czy w ten sposób historycy nie są w stanie usprawiedliwić każdej zbrodni?
O. TOMASZ GAŁUSZKA:
Mówiąc „zbrodnia”, już na wstępie ustawiasz problem inkwizycji w świetle czarnej legendy. Inkwizycja jest nieprawdopodobnie obklejona ideologiami. Powiedziano na jej temat tyle bzdur, że powstały aż dwie legendy: czarna i biała. Ta pierwsza porównuje skutki działań inkwizycji do Holokaustu. Według drugiej inkwizycji wcale nie było. A jeśli istniała – to jako wielkie dobro ludzkości. Niektórzy historycy są nawet gotowi zachwalać...

16068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]