Reklama

W cieniu dwóch dat

W cieniu dwóch dat

20.05.2013
Czyta się kilka minut
29 maja mija 660 lat od dnia, gdy sułtan Mehmet II zdobył Konstantynopol. Obchody rocznicy zapewne będą imponujące. Nie tylko dlatego, że jest okrągła: muszą być wielkie, aby pokazać, że Turcji dzisiejszej jest coraz bliżej do Turcji osmańskiej.
Turcja odzyskuje pozycję mocarstwa regionalnego, co nasuwa skojarzenia z imperium Otomanów. Na zdjęciu: kadr z filmu „Feith 1453” – Mehmet II na czele swej armii pod Konstantynopolem. Fot. Materiały filmu „Fetih 1453”
S

Stewardesom tureckich linii lotniczych wolno będzie malować usta i paznokcie na czerwono – choć jeszcze na początku maja wszystko wskazywało, że z tym kolorem się pożegnają. Ale zarządzenie dyrekcji Türk Hava Yollari, która zakazała używania szminki i lakieru w jaskrawych odcieniach, miało krótki żywot. Po paru zaledwie dniach decyzję cofnięto, a dyrektor THY przekonywał opinię publiczną, że zakaz był inicjatywą urzędników średniego szczebla, podjętą bez wiedzy kierownictwa.
Czy ktoś w to uwierzył? Wątpliwe. Tak, jak nie wierzono tłumaczeniu, że czerwień musi ustąpić miejsca odcieniom pastelowym, gdyż są dyskretne i bardziej eleganckie. Ten pomysł powszechnie odebrano jako chęć „ukrycia” kobiet; sprawienia, by za mocno nie przyciągały uwagi, zwłaszcza męskiej. Dyrekcja, jak się podejrzewa, ustąpiła, bo boi się zarzutów, iż „islamizuje THY”. Już przecież na większości linii...

12463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]