Reklama

W butach poprzedników

W butach poprzedników

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Osiem lat temu Akcja Wyborcza Solidarność obejmowała władzę, zapowiadając usunięcie ze służb specjalnych wszelkich pozostałości postkomunistycznych. Cztery lata temu SLD nie ukrywał, że nastąpi odwet. Także rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczyna od tajnych służb.
O

Oczywiście w 2001 r. nikt z SLD nie mówił otwarcie o “odwecie" za wymianę kadr, jaka miała miejsce w Urzędzie Ochrony Państwa za rządów Jerzego Buzka. Politycy Sojuszu odwoływali się do haseł: odpolitycznienia tajnych służb, likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych (przez połączenie ich z cywilnymi) oraz gruntownej reformy ówczesnego UOP.

Co wyszło z tych zapowiedzi? W miejsce UOP rząd SLD utworzył dwie odrębne struktury: Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu; usunięto kilkuset funkcjonariuszy, którzy przyszli do pracy po 1989 r. (wielu z nich wygrało potem procesy w sądzie pracy); WSI nie zlikwidowano. Taniej nie było, bałagan był większy.

Dziś zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości owocuje podobnymi ruchami, co w roku 1997 i 2001. Jedyną nowością jest zapowiedź utworzenia jeszcze jednej agencji, tym razem do walki z korupcją, z...

4281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]