Reklama

Uwaga, zmyłka!

Uwaga, zmyłka!

07.09.2020
Czyta się kilka minut
Kiedy odtwarzamy wspomnienie, detale dopasowujemy do nowych informacji.
T

To sprawia, że wydobywany obraz postrzegamy przez pryzmat teraźniejszości, a następnie równie wybiórczo zapamiętujemy. M.in. dlatego ulegamy fake newsom. Jednak jak pokazuje eksperyment Jessiki M. Karanian z Fairfield University i współpracowników, wystarczy proste ostrzeżenie, by ograniczyć efekt zniekształceń pamięci wywołany mylnymi informacjami.

Uczestnicy badania oglądali niemą scenę przedstawiającą kradzież i odpowiadali na pytania o detale. Następnie słyszeli narrację, która mogła być zgodna z wydarzeniami z filmu lub nie, i znowu odpowiadali na pytania. Niektórych informowano, że opis może wprowadzać w błąd. Ci, którym zwrócono uwagę na możliwe niespójności – i faktycznie wprowadzano ich w błąd – w teście końcowym częściej poprawnie odpowiadali na pytania w porównaniu z grupą, której nie ostrzeżono. I to niezależnie od tego, czy ostrzeżenie wystąpiło przed, czy po narracji.

Osobom badanym wykonano także skany mózgu, które wskazały, że ostrzeżeniom towarzyszył wzrost aktywacji obszarów wzrokowych, które przetwarzały wiarygodne informacje na temat zdarzenia, i spadek aktywności w obszarach słuchowych (przetwarzających informacje niepewne). ©


Zobacz dołączony do aktualnego numeru dodatek "WIELKIE PYTANIA NA NOWO: MÓZG"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]