Reklama

Ładowanie...

Uwaga, zmyłka!

Uwaga, zmyłka!

07.09.2020
Czyta się kilka minut
Kiedy odtwarzamy wspomnienie, detale dopasowujemy do nowych informacji.
T

To sprawia, że wydobywany obraz postrzegamy przez pryzmat teraźniejszości, a następnie równie wybiórczo zapamiętujemy. M.in. dlatego ulegamy fake newsom. Jednak jak pokazuje eksperyment Jessiki M. Karanian z Fairfield University i współpracowników, wystarczy proste ostrzeżenie, by ograniczyć efekt zniekształceń pamięci wywołany mylnymi informacjami.

Uczestnicy badania oglądali niemą scenę przedstawiającą kradzież i odpowiadali na pytania o detale. Następnie słyszeli narrację, która mogła być zgodna z wydarzeniami z filmu lub nie, i znowu odpowiadali na pytania. Niektórych informowano, że opis może wprowadzać w błąd. Ci, którym zwrócono uwagę na możliwe niespójności – i faktycznie wprowadzano ich w błąd – w teście końcowym częściej poprawnie odpowiadali na pytania w porównaniu z grupą, której nie ostrzeżono. I to niezależnie od tego, czy ostrzeżenie wystąpiło przed, czy po narracji.

Osobom badanym wykonano także skany mózgu, które wskazały, że ostrzeżeniom towarzyszył wzrost aktywacji obszarów wzrokowych, które przetwarzały wiarygodne informacje na temat zdarzenia, i spadek aktywności w obszarach słuchowych (przetwarzających informacje niepewne). ©


Zobacz dołączony do aktualnego numeru dodatek "WIELKIE PYTANIA NA NOWO: MÓZG"

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]