Reklama

USA: Zakazano kultu „Pani Ameryki”

USA: Zakazano kultu „Pani Ameryki”

11.05.2020
Czyta się kilka minut
U

Ubrana była w biały welon i płaszcz bez żadnej ozdoby. Prostokątna złota broszka spinała brzegi płaszcza pod szyją. Na głowie złota korona z brylantami. Jej włosy i oczy miały kolor brązowy. W prawej ręce trzymała lilię, lewą unosiła górną część płaszcza.

Tak według siostry Mary Ephrem Neuzil wyglądała Matka Boża, która miała jej się ukazać w 1956 r., przedstawiając się jako „Pani Ameryki” i wzywając amerykańskich katolików do nawrócenia pod groźbą „niespotykanego nigdy wcześniej cierpienia”.

Jej wizerunki i figury będą musiały teraz zniknąć z kościołów w USA. Z upoważnienia Kongregacji Nauki Wiary sześciu biskupów diecezji, w których przebywała s. Neuzil, ogłosiło, że objawienia nie miały charakteru nadprzyrodzonego. Choć zmarła w 2000 r. zakonnica była osobą „uczciwą, zrównoważoną psychicznie, nie wyrafinowaną i poświęcającą się życiu religijnemu”, doświadczała – piszą biskupi – duchowych doznań, „w których jej własna wyobraźnia i intelekt były konstytutywnie zaangażowane”. W konkluzji zabroniono publicznego kultu „Naszej Pani Ameryki”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]