Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Urwanie z choinki

Urwanie z choinki

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Piśmienna twórczość okołoświąteczna – dla osób z podobnymi naszym zwyrodnieniami – nastręcza nam wielu zgryzot, kłopotów, a to mentalnych, stylistycznych, a to gramatycznych, a to wręcz egzystencjalnych.
C

Człowiek taki jak my – zważmy – nie wiadomo, po co w święta w ogóle istnieje. Mógłby śmiało nie istnieć albo przeleżeć ten czas w zaśnieżonym rowie, oglądany przez kuropatwy, szaraki, dziobany przez gile, jako ta skórka ze słoninki, bądź skubany przez lisy polarne na wychodźstwie. Czas świąteczny jest więc dla nas powodem pomieszania i poczucia umiarkowanego przystawania albo wręcz nieprzystawania. Z jednej strony człowiek stara się wybrzuszyć, z drugiej zaś klęśnie, by nie powiedzieć, że chudnie w oczach.

Oto popatrzmy, wszystkie tematy pisarskie są od dawna zajęte. Do wszystkich jest kolejka na co najmniej tydzień stania. O obyczajach świątecznych – zajęte, o kometach, o ikonografii betlejemskiej takoż, o skupieniu i refleksji chcesz coś napisać – zapomnij, o modleniu się – to jasne, że choćbyś się, człowieku, modlił o ten temat, to go nie wymodlisz. Zwłaszcza tutaj, gdzie w...

3876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]