Reklama

Ładowanie...

Urodziny teologa

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Jezuita Jacques Dupuis, teolog, którego sławę pomnożyły kłopoty z Kongregacją Nauki Wiary, obchodził 80. urodziny. Ranga osób zaangażowanych w jubileusz i słowa, jakie padły z ich ust, spowodowały, że uroczystość uznano za rehabilitację o. Dupuis.
J

Jubilat po raz pierwszy od października 1998 roku, gdy Kongregacja zaczęła badanie ortodoksyjności jego poglądów, wygłosił wykład w głównej auli Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, swojej macierzystej uczelni. Abp Michael L. Fitzgerald, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, podkreślił, że dzieło o. Dupuis “wnosi wielki wkład do refleksji na temat innych religii z chrześcijańskiego punktu widzenia". Dowody uznania dla teologii Dupuis okazali inni hierarchowie i teolodzy z Azji (w Indiach jezuita spędził 36 lat), Ameryki i Europy, w tym kard. Franz König z Austrii czy kard. Avery Dulles z USA.

Kontrowersyjne dzieło o. Dupuis nosi tytuł: “W kierunku chrześcijańskiej teologii pluralizmu religijnego" (1997). W książce chodzi o nowe ujęcie relacji chrześcijaństwa wobec innych religii. Wokół sprawy toczy się w teologii...

4205

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]