Ładowanie...
Urodziny teologa
Jubilat po raz pierwszy od października 1998 roku, gdy Kongregacja zaczęła badanie ortodoksyjności jego poglądów, wygłosił wykład w głównej auli Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, swojej macierzystej uczelni. Abp Michael L. Fitzgerald, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, podkreślił, że dzieło o. Dupuis “wnosi wielki wkład do refleksji na temat innych religii z chrześcijańskiego punktu widzenia". Dowody uznania dla teologii Dupuis okazali inni hierarchowie i teolodzy z Azji (w Indiach jezuita spędził 36 lat), Ameryki i Europy, w tym kard. Franz König z Austrii czy kard. Avery Dulles z USA.
Kontrowersyjne dzieło o. Dupuis nosi tytuł: “W kierunku chrześcijańskiej teologii pluralizmu religijnego" (1997). W książce chodzi o nowe ujęcie relacji chrześcijaństwa wobec innych religii. Wokół sprawy toczy się w teologii...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]