Reklama

Dialog lepszy niż krucjaty

Dialog lepszy niż krucjaty

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Tym, którzy boją się ducha Asyżu w polskim Kościele, podpowiadam: czytajcie Papieża.
Nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Katarzyny podczas krakowskich spotkań międzyreligijnych zwanych "Asyżem w Krakowie". 24 listopada 2011 r. / fot. Tomasz Wiech
"

"Echo Asyżu" było, według słów organizatorów, naszą reakcją na konkretne wydarzenie w Kościele i świecie. (...) Nie możemy się razem modlić, ale możemy razem zrobić coś konkretnego i dobrego, (...) razem przejść kawałek wspólnej ludzkiej drogi. (...) Mamy nadzieję, że coś to zmieni w naszym wzajemnym myśleniu o sobie" - mówił bp Grzegorz Ryś.

Przeciwko tej inicjatywie wystąpiła grupa katolików, którzy uważają, że międzyreligijne inicjatywy są "źródłem indyferentyzmu i relatywizmu religijnego, które w swym ostatecznym rezultacie prowadzą do utraty wiary" (słowa z listu do kard. Stanisława Dziwisza). Ich strach jest na wyrost, ale nie wziął się znikąd. Na łamach gazet niektórzy publicyści katoliccy dialog międzyreligijny sprowadzili do "międzyreligijnej paplaniny", a spotkanie w Asyżu uznali za "lansowanie synkretycznego ekumenizmu".

Tymczasem...

8799

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]