Reklama

Uratuj swoją emeryturę

Uratuj swoją emeryturę

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Wbrew temu, co podkreśla premier, ZUS nie jest bezpieczniejszą od OFE przystanią dla środków przyszłych emerytów. Zwłaszcza młodszym powinno zależeć, by ich pieniądze były inwestowane na giełdzie.
R

Rząd chce przełożyć gigantyczne pieniądze z jednej do drugiej kieszeni tych samych spodni – tak na pierwszy rzut oka wygląda ogłoszona właśnie przez premiera reforma systemu emerytalnego. Pieniądze Polaków, które fundusze emerytalne zainwestowały w obligacje Skarbu Państwa, mają teraz zostać przeniesione na wirtualne konta w ZUS. W obu przypadkach jest to dług państwa wobec przyszłych emerytów w łącznej wysokości 150 mld zł. Istota reformy polega jednak na tym, że ta księgowa sztuczka zmniejszy dług publiczny Polski o około 15 proc., bo zobowiązania ZUS nie są wliczane do statystyk.
Majstersztyk? Księgowy na pewno. Zabieg na krótką metę pomoże też – przynajmniej na papierze – finansom publicznym. Bezpodstawne jest natomiast stwierdzenie, że reforma zapewni większe bezpieczeństwo środków na przyszłe emerytury. Jeszcze większym kłamstwem jest to, że dzięki temu będą one wyższe....

6810

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]