Reklama

Ułuda raju

Ułuda raju

18.03.2019
Czyta się kilka minut
W Ewangeliach Łukasza i Marka znajdujemy opowiadanie o jałowym figowcu, ale z całkiem różnym przesłaniem teologicznym i moralnym.
U

U Marka (rozdz. 11) Jezus, nie znalazłszy na figowcu owoców, choć nie był to czas owocowania, przeklina drzewo, a ono usycha. U Łukasza (rozdz. 13) przeciwnie, drzewo ratuje ogrodnik, który prosi właściciela, by pozostawił figowiec na jeszcze jeden rok. Może przy bardziej troskliwej opiece drzewo zacznie rodzić owoce. Komentatorzy mówią, że Łukasz przekształcił wersję Markową, gdyż w swojej Ewangelii kładzie nacisk na miłosierdzie i nawrócenie, a nie na bezwzględność Bożych żądań i konieczność bycia im posłusznym.

Łukasz nie wypowiada się co do przyszłych losów figowca, ale nie pozbawia też nadziei na jego pomyślną przyszłość. Jeśli jałowe drzewo zacznie wydawać owoce, ocaleje. Oczywiście Markowi i Łukaszowi nie chodzi o los konkretnej rośliny, ale o człowieka i Boga, o ich wzajemne odniesienia. Świadczy o tym Łukaszowe opowiadanie o tragedii, do jakiej doszło w Jerozolimie,...

2641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]