Reklama

Miłosierny Pan i łaskawy

Miłosierny Pan i łaskawy

26.10.2015
Czyta się kilka minut
W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
Bp Grzegorz Ryś Fot. Grażyna Makara
J

Jezus im odpowiedział: »Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam Wam, lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloe i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam Wam, lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie«” (Łk 13, 1-5).

To mocny tekst. Zapisany jedynie u św. Łukasza. Liturgia przypomniała go w ostatnią sobotę. Jezus wzywa w nim do radykalnej zmiany myślenia – właśnie jego korektę oznacza bowiem wezwanie do nawrócenia oddane tutaj greckim zwrotem ean me metanoete. Grecki Nowy Testament używa na określenie nawrócenia jeszcze drugiego słowa, które brzmi epistrepho, i które oznacza zasadniczo zmianę kierunku – korektę...

2912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]