Reklama

Ulotne chwile Fragonarda

Ulotne chwile Fragonarda

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Ludzie byli wtedy okropni, obyczaje fatalne, przemoc skryta, lecz okrutna. Fragonard pokazuje jednak co innego: że tak bardzo, za wszelką cenę chcieli żyć, żyć aż do zawrotu głowy.
Jean-Honoré Fragonard, „Zasuwka”, ok. 1778 r. Fot. RMN-GRAND PALAIS (MUSÉE DU LOUVRE) / Daniel Arnaudet
P

Paręnaście dni temu Manuel Valls, premier Francji, opowiadając podczas wywiadu telewizyjnego o swych reakcjach na zamachy 13 listopada, rzucił takie słowa: „Już dawno tak się nie nawaliłem winem. Bardzo dawno. Pić wino to sztuka życia, wspaniale jest napić się wina”. „Oczywiście – dodał premier po chwili – umiarkowanie, jak to jest napisane w reklamach”.
Premier pozostał wierny paryskiej tradycji: historię zalejemy szampanem, zasłonimy befsztykami; naszą siłą jest nasza sztuka codzienności, nasza nieposkromiona zmysłowość, nasza pochwała wrażeń ulotnych. Hasłem Paryża stało się po listopadowych zamachach łacińskie porzekadło „Fluctuat nec mergitur”, w wolnym przekadzie: „Dryfuje, lecz nie tonie”.
Nic bliższego francuskiej sztuce życia, Francji, która nie tonie, niż jej zmysłowy świat malowany przez Jeana-Honoré Fragonarda (1732–1806). Wystawa jego obrazów...

14672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]