Reklama

Wielcy nieobecni?

Wielcy nieobecni?

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Paryskie Musée d’Orsay postanowiło przyjrzeć się obecności nagiego mężczyzny w sztuce. Wystawa „Masculin/Masculin” gromadzi ponad 200 prac od XVIII wieku po współczesność. Dlaczego to mężczyźnie poświęcono odrębną wystawę?
David LaChapelle, „Would-Be Martyr and 72 Virgins”, 2008 r. Materiały prasowe Musée d’Orsay Fot. Dzięki uprzejmości David LaChapelle et galerie Daniel Templon
W

W salach paryskiego muzeum – na co dzień miejsca pielgrzymek miłośników impresjonizmu – znalazły się obrazy Jeana-Louisa Davida, Théodore’a Géricaulta i Paula Cézanne’a, Pabla Picassa i Francisa Bacona. Rzeźby Augusta Rodina i Rona Muecka. Fotografie Roberta Mapplethorpe’a i rysunki Egona Schielego. Prace znanych artystów, ale też obecnie zapomnianych, czasem wybitne, ale czasem zwyczajnie grafomańskie. Łączy je wszystkie to, że przedstawiają nagich mężczyzn.
Jednak, jak podkreślają twórcy wystawy, „podczas gdy czymś całkiem naturalnym było regularne wystawianie kobiecych aktów, akt męski nie był traktowany w taki sam sposób. To bardzo znaczące, że do czasu wystawy w Leopold Museum w Wiedniu, która miała miejsce jesienią 2012 r., nie było wystawy, która (...) podejmowałaby ten temat w długiej historycznej perspektywie”.
Owa nieobecność może dziwić, bo przecież akt męski...

10642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]