Reklama

Hetmańska Ukraina

Hetmańska Ukraina

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Gdy pod koniec 1918 r. upadło konserwatywno-demokratyczne państwo hetmana Skoropadskiego, wraz z nim upadła niepodległa Ukraina. Struktury państwowej nie udało się już odtworzyć, choć walka o niepodległość trwała jeszcze dwa lata.
Hetman Skoropadski (drugi od prawej) ze swymi oficerami i Niemcami z wojsk okupacyjnych, 1918 r. SOVEREIGNUKRAINE.NET
S

Sto lat temu, jesienią 1918 r., na kontrolowanej przez Niemców i Austriaków Ukrainie narastała fala powstań i buntów chłopskich, wywołanych polityką rekwizycyjną i przyzwoleniem okupantów na powrót dawnych właścicieli ziemskich, wypędzonych po rewolucji w 1917 r. Wraz z pogłębiającą się anarchią chwiała się też władza Pawła Skoropadskiego – człowieka, który kilka miesięcy wcześniej objął rządy w Kijowie i obwołał się hetmanem.

Gdy na początku listopada 1918 r. w Niemczech wybuchnie rewolucja, a ukraińscy socjaliści wzniecą powstanie przeciw hetmanowi, stworzone przezeń Państwo Ukraińskie (Ukrajinśka Derżawa), potocznie zwane Hetmanatem, rozpadnie się jak domek z kart.

Paweł Skoropadski...

Cofnijmy się o kilka miesięcy.

Na mocy traktatów pokojowych z bolszewicką Rosją oraz z powstałą niedawno Ukrainą, wojska niemieckie i austro-węgierskie zajęły wiosną...

13894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]