Reklama

Uczestnicy Bożej radości

Uczestnicy Bożej radości

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Aby w noc Narodzenia stać się uczestnikiem Bożej radości, trzeba było przełamać zmęczenie podróżą i rozczarowanie z powodu zamkniętych domów, w których nie było miejsca dla brzemiennej młodej Matki. Trzeba było zapomnieć o brudzie stajni, nie zamartwiać się Herodem, ufać, że nawet chłód ciemnej nocy może głosić chwałę Boga na wysokościach. Być może właśnie dlatego słowa anioła głoszącego radość były tak bardzo potrzebne, gdyż nawet z Nocy Betlejemskiej można łatwo uczynić noc ludzkiego narzekania.
G

Gdyby ktoś bardzo chciał narzekać w tamtą noc, to nawet aniołom oberwałoby się z powodu niewłaściwych zachowań. Zamiast śpiewać o pokoju na ziemi mogli przecież zająć się czymś bardziej praktycznym i znaleźć właściwsze miejsce na nocleg dla Świętej Rodziny. W każdej sytuacji można być zwiastunem ludzkich rozczarowań i celebrować przyziemne smutki. Znacznie trudniej jest patrzeć w niebo, dzielić radość rozśpiewanych aniołów, być uczestnikiem wielkiej Bożej radości, która płynie z tajemnicy Wcielenia. Boże Narodzenie stanowi nasz egzamin z radości, której nie wolno przesłonić tysiącem małych smuteczków.

656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]