Apokalipsa Narodzin

O. SZYMON HIŻYCKI OSB, benedyktyn, opat tyniecki: Oni są świeżo po kryzysie małżeńskim. Trauma Bożego Narodzenia w ich życiu jest wielka. A jednak wychodzą naprzeciwko tej tajemnicy z wiarą. I...

Reklama

Ładowanie...

Apokalipsa Narodzin

17.12.2019
Czyta się kilka minut
O. SZYMON HIŻYCKI OSB, benedyktyn, opat tyniecki: Oni są świeżo po kryzysie małżeńskim. Trauma Bożego Narodzenia w ich życiu jest wielka. A jednak wychodzą naprzeciwko tej tajemnicy z wiarą. I dlatego dostają Boga Wcielonego.
Antyfonarz opata Mścisława (ok. 1395–1400), Biblioteka Narodowa w Warszawie POLONA / BIBLIOTEKA NARODOWA
M

MACIEJ MÜLLER: Kto leży w żłóbku?

SZYMON HIŻYCKI OSB: Jezus Chrystus – prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. Wcielony Syn Boży, Syn Ojca, jedyny Zbawiciel świata.

Anioł powiedział do pasterzy: „dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan”. Na czym polega nowość tej wieści?

Dla pasterzy była zaskakująca z wielu względów. Wśród Żydów nadzieje mesjańskie były wtedy ogromne. Nie sądzę, żebyśmy byli sobie w stanie choćby wyobrazić, ile one znaczyły. Świadomość całego narodu wybranego była przeniknięta myślą, że przyjdzie mesjasz, który ich wyzwoli. My nie znamy nic analogicznego. Po drugie, pasterze nie należeli do elity narodu. Dlaczego więc akurat im anioł miał objawić tę zaskakującą prawdę? I po trzecie – mesjasz, którego oczekiwano, miał być wojownikiem, który wyzwoli Izraela. A zobaczyli parę nastolatków i noworodka w żłobie....

20513

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]