Reklama

Uciekinierzy ze wsi Sheil Khali

Uciekinierzy ze wsi Sheil Khali

09.03.2018
Czyta się kilka minut
Marek Rabij w obozie dla Rohindżów w Bangladeszu wysłuchał historii 33-letniego Muktara Ahmeda i 10-letniego Gura Miya, którzy musieli uciekać przed strzałami armii do lasu.
Gura Miya, 10-letni Rohindża, uciekinier z wioski Sheil Khali w Birmie / Fot. Marek Rabij / TP
Gura Miya, 10-letni Rohindża, uciekinier z wioski Sheil Khali w Birmie / Fot. Marek Rabij / TP
R

Reporter „Tygodnika Powszechnego” pod koniec lutego poleciał do Bangladeszu, skąd relacjonuje sytuację kilkuset tysięcy Rohindżów, wypędzonych z Birmy.

33-letni Muktar Ahmed opowiada, że kiedy usłyszał armię, zaczął uciekać i wtedy został postrzelony. Jego ojciec zaczął nawet przygotowywać go do pochówku. „Już tu, w obozie podliczyliśmy, że tamtego poranka w wiosce ponad 60 osób zostało rannych a 46 wojsko zabiło” – mówi.

„Poczułem, jakby ktoś szarpnął mnie za rękę. Pocisk wyrwał żyłę, mocno krwawiłem” – opowiada o ucieczce z wioski Sheil Khali w Birmie Gura Miya, 10-letni Rohindża.


Wyjazd naszego reportera był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Czytelniczek i Czytelników pisma. Pełną listę darczyńców publikujemy TUTAJ >>>

Wszystkie relacje wideo i teksty Marka Rabija znajdą Państwo w naszym serwisie specjalnym >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]