Reklama

Ładowanie...

Uciekinierzy ze wsi Sheil Khali

Uciekinierzy ze wsi Sheil Khali

09.03.2018
Czyta się kilka minut
Marek Rabij w obozie dla Rohindżów w Bangladeszu wysłuchał historii 33-letniego Muktara Ahmeda i 10-letniego Gura Miya, którzy musieli uciekać przed strzałami armii do lasu.
Gura Miya, 10-letni Rohindża, uciekinier z wioski Sheil Khali w Birmie / Fot. Marek Rabij / TP
Gura Miya, 10-letni Rohindża, uciekinier z wioski Sheil Khali w Birmie / Fot. Marek Rabij / TP
R

Reporter „Tygodnika Powszechnego” pod koniec lutego poleciał do Bangladeszu, skąd relacjonuje sytuację kilkuset tysięcy Rohindżów, wypędzonych z Birmy.

33-letni Muktar Ahmed opowiada, że kiedy usłyszał armię, zaczął uciekać i wtedy został postrzelony. Jego ojciec zaczął nawet przygotowywać go do pochówku. „Już tu, w obozie podliczyliśmy, że tamtego poranka w wiosce ponad 60 osób zostało rannych a 46 wojsko zabiło” – mówi.

„Poczułem, jakby ktoś szarpnął mnie za rękę. Pocisk wyrwał żyłę, mocno krwawiłem” – opowiada o ucieczce z wioski Sheil Khali w Birmie Gura Miya, 10-letni Rohindża.


Wyjazd naszego reportera był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Czytelniczek i Czytelników pisma. Pełną listę darczyńców publikujemy TUTAJ >>>

Wszystkie relacje wideo i teksty Marka Rabija znajdą Państwo w naszym serwisie specjalnym >>>

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]