Reklama

Ucichła okolica

Ucichła okolica

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Z pociągów najpierw wychodzą młodzi mężczyźni. Zawsze są pierwsi, przed rodzinami z dziećmi, które niosą cięższe tobołki i bagaże.
Ostatni etap podróży uchodźcy i imigranci odbywają teraz w pociągach podstawianych przez trzy państwa b. Jugosławii. Każde z nich ich rejestruje. Chorwacki Slavonski Brod, listopad 2015 r. Fot. François Struzik / SIMPLY HUMAN SLAVONSKI
W

Wybiegła na peron, głośno szlochając. Usiadła na pustej ławce. W ślad za nią podążył mężczyzna. Słoweński policjant chciał ich zatrzymać – zasady są jasne, z pociągów wychodzić nie wolno. Ale odpuścił.

Syryjska para spojrzała na siebie. Ona schowała głowę w kolana, płacz wybuchł jeszcze głośniej. On, bezradny, kucał przy niej jeszcze długo.

Później przyszli ludzie. Niemiecki żołnierz, który w ramach współpracy międzynarodowej miał dziś eskortować pociąg, wychylił głowę z wagonu. Dziewczyna w czerwonym polarze Czerwonego Krzyża usiadła na ławce obok kobiety. Mocno ją objęła. Jakby chciała zdusić szloch.

Na dworcu nie było wtedy tłumacza, Syryjczycy nie znali angielskiego. Dlatego nie dowiemy się, dlaczego w piątek, 20 listopada, przed trzecią po południu, na peronie w Dobovej płakała tamta kobieta z Syrii.

Czwartek

Dzień wcześniej...

8099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]