Chorwacki patent

Kraje bałkańskie przepuszczają dalej już tylko Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków. Innych uznają za migrantów ekonomicznych.

23.11.2015

Czyta się kilka minut

Na stacji w Dobovej, Słowenia, 20 listopada 2015 r. / Fot. François Struzik / SIMPLY HUMAN
Na stacji w Dobovej, Słowenia, 20 listopada 2015 r. / Fot. François Struzik / SIMPLY HUMAN

Ranko Ostojić, wicepremier i szef MSW Chorwacji, od dwóch miesięcy ubiera się w sportowe swetry i wojskowe buty. Większość czasu, z przerwami na unijne szczyty, spędza na przedmieściach miasta Slavonski Brod, gdzie przy starej bocznicy jego służby urządziły obóz tranzytowy dla uchodźców i migrantów. Codziennie „obsługuje” on nawet 5 tys. ludzi.
W minionym tygodniu Ostojić osobiście prowadził po obozie reporterów. – To biuro Czerwonego Krzyża, skład żywności, pomoc medyczna… – wyliczał. Zatrzymał się przy białym vanie, ruchomym punkcie dowodzenia. – Gdyby brakło prądu, mogę stąd zarządzać obozem. To patent chorwacki – chwali się.


Slavonski Brod to przykład, że zarządzanie kryzysem nie znosi próżni. Niemoc Brukseli sprawiła, że kraje bałkańskie działają samodzielnie. Po tym, jak od imigrantów odgrodziły się Węgry, trzy kraje tranzytowe leżące na „trasie bałkańskiej” – Serbia, Chorwacja i Słowenia – uruchomiły pociągi dowożące ich do granicy austriackiej, z przystankami w Slavonskim Brodzie oraz słoweńskiej Dobovej. W miniony czwartek wespół z Macedonią ogłosiły też, że dalej na Zachód będą przepuszczać tylko obywateli Syrii, Iraku i Afganistanu. Pozostałych uznają za migrantów ekonomicznych. Krytykuje to Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ: zdaniem Urzędu obywatelstwo nie może z góry decydować, że danej osobie odmawia się azylu.


Faktem jest, że uszczelnienie granic nie musi zmniejszyć liczby migrantów wędrujących przez region; w ostatnich trzech tygodniach Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy stanowili 87 proc. z nich.


Skąd więc taka decyzja? Każdy z rządów tłumaczy się efektem domina: że musiał tak postąpić, by uniknąć blokady obozów, gdy kolejne państwa zamykały granice. Oficjalnie nadzieję pokłada się tu wciąż w unijnym mechanizmie kwotowym. – Chorwacja wypełni swe zobowiązania: przyjmiemy 8 tys. uchodźców – deklaruje „Tygodnikowi” Ostojić, gdy stoimy obok namiotów, gdzie rejestruje się migrantów. Czy ich dane są przekazywane innym krajom Unii? – A czy inne kraje, np. Węgry, wysyłały je nam, gdy o to prosiliśmy? – odpowiada pytaniem. W Chorwacji i Słowenii niektórzy urzędnicy przyznają jednak, że częściowe zamknięcie granic pomoże zdjąć z nich ciężar odpowiedzialności za weryfikowanie tożsamości uciekinierów: większy, odkąd potwierdzono, iż dwóch zamachowców do Paryża dostało się przez Bałkany.


Czy więc wkrótce pociągi z migrantami uznanymi za ekonomicznych ruszą z powrotem? – Dotąd przewoziliśmy tych ludzi w pożądanym przez nich kierunku, tj. na Zachód – mówi „Tygodnikowi” słoweński oficer pracujący w obozie w Dobovej. – Nie wiemy, jak by zareagowali, gdybyśmy zaczęli ich cofać. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2015