Reklama

Portret nieretuszowany

Portret nieretuszowany

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Zima 1976 roku, przysypany śniegiem domek w Pass Thurn w Alpach austriackich. Jan Nowak (Zdzisław Jeziorański), od niedawna emerytowany już dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, wstaje co rano o piątej i na podstawie notatek dyktuje na magnetofon swoje wojenne wspomnienia. Jego żona Jadwiga, podczas wojny łączniczka Greta, przepisuje je na maszynie.

“W trakcie tej roboty - wspominał Nowak po śmierci żony - wykrzykiwała z drugiego pokoju swoje uwagi. Właśnie powracałem przez Bałtyk z Lulea do Szczecina ukryty na statku w bunkrze z węglem, kiedy usłyszałem z drugiego pokoju okrzyk: »To będzie dreszczowiec«".

I to rzeczywiście był dreszczowiec. “Kurier z Warszawy", wydany w Londynie w 1978 roku i przedrukowany następnie w kraju przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA, stał się jednym z największych bestsellerów na sporym już wówczas rynku książek “drugiego obiegu", a jego egzemplarze zaczytywano doszczętnie, nie przejmując się mikroskopijnym drukiem. Sensacyjna nieledwie opowieść ożywiała historię, pozwalała się z nią identyfikować, a przy tym przywracała świeżość wielkim słowom, dawała lekcję myślenia o świecie w kategoriach innych niż doraźne, uczyła - nie bójmy się tego słowa - po prostu patriotyzmu....

7143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]