Reklama

Ładowanie...

Portret nieretuszowany

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Zima 1976 roku, przysypany śniegiem domek w Pass Thurn w Alpach austriackich. Jan Nowak (Zdzisław Jeziorański), od niedawna emerytowany już dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, wstaje co rano o piątej i na podstawie notatek dyktuje na magnetofon swoje wojenne wspomnienia. Jego żona Jadwiga, podczas wojny łączniczka Greta, przepisuje je na maszynie.

“W trakcie tej roboty - wspominał Nowak po śmierci żony - wykrzykiwała z drugiego pokoju swoje uwagi. Właśnie powracałem przez Bałtyk z Lulea do Szczecina ukryty na statku w bunkrze z węglem, kiedy usłyszałem z drugiego pokoju okrzyk: »To będzie dreszczowiec«".

I to rzeczywiście był dreszczowiec. “Kurier z Warszawy", wydany w Londynie w 1978 roku i przedrukowany następnie w kraju przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA, stał się jednym z największych bestsellerów na sporym już wówczas rynku książek “drugiego obiegu", a jego egzemplarze zaczytywano doszczętnie, nie przejmując się mikroskopijnym drukiem. Sensacyjna nieledwie opowieść ożywiała historię, pozwalała się z nią identyfikować, a przy tym przywracała świeżość wielkim słowom, dawała lekcję myślenia o świecie w kategoriach innych niż doraźne, uczyła - nie bójmy się tego słowa - po prostu patriotyzmu....

7143

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]