Reklama

Groźny ciepły człowiek

Groźny ciepły człowiek

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Rekomendować książkę Nowaka-Jeziorańskiego to jak namawiać do zwiedzania Wawelu - napisał kiedyś Adam Michnik. Zdanie to z powodzeniem można odnieść do książki Jan Nowak-Jeziorański. Głos wolnej Europy, którą redakcja Zeszytów Literackich spłaca dług zaciągnięty kiedyś u Kuriera z Warszawy. Pomieszczono w niej recenzje z książek Jeziorańskiego, jego teksty publikowane w Zeszytach oraz korespondencję z Barbarą Toruńczyk z lat 1982-2003.
Z

Zwłaszcza ostatnia część książki - listy - pokazuje Jeziorańskiego jako człowieka ciepłego i troskliwego. Choć jednocześnie wiemy, że bywał apodyktycznym i impulsywnym przełożonym. Kierował się radą usłyszaną od Adama Ciołkosza, że “dwie funkcje życia zbiorowego nie znoszą kolektywnego kierownictwa - dowodzenie większą czy mniejszą formacją wojskową oraz redagowanie gazety albo kierowanie radiostacją". Jeziorański, którego całe życie było służbą demokracji i walką o nią, w rozgłośni demokracji nie uznawał. I trudno się dziwić. Miał przeciwko sobie nie tylko wszędobylski i potężny komunizm (o tym, że felietonista RWE Wiktor Trościanko współpracował z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa - zresztą nie on jeden - dowiedzieliśmy się dopiero niedawno), ale czasami także zarządzających stacją Amerykanów, których zdanie co do celów, a nawet samego istnienia RWE bywało zmienne....

6090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]