Reklama

Tam nasz początek

Tam nasz początek

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Polacy wciąż spierają się, kiedy w Polsce skończył się komunizm. Bezsporny jest jednak początek jego końca. Było to 6 lutego 1989 r., w dniu rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.
M

Może po upływie dwudziestu lat Polacy wreszcie się uwolnią od masochistycznej pasji niszczenia pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń swojej najnowszej historii, jeśli nie jednego z ważniejszych w historii Europy: Okrągłego Stołu?

By się uwolnić od czarnej, ale i od złotej legendy Okrągłego Stołu, poświęcamy temu wydarzeniu znaczną część obecnego numeru. Oglądamy je oczyma uczestnika po "naszej" stronie (stanowczo radzę przeczytać rozmowę z Andrzejem Wielowieyskim) oraz z perspektywy ówczesnych władz PRL-u i innych krajów "bloku": NRD, Czechosłowacji i Węgier.

Efekty Okrągłego Stołu przerosły oczekiwania i plany stron: solidarnościowej i rządowej. I choć dziś zwalenie berlińskiego muru stało się powszechnie przyjętym tego symbolem, to historycznie początkiem były obrady Okrągłego Stołu. Wymiana symboli, jeśli w ogóle możliwa, nie jest...

3745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]