Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Sztuka pod oknami

Sztuka pod oknami

11.12.2016
Czyta się kilka minut
Projekt „Wrocław – wejście od podwórza” realizowany był w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednakże pierwsze działania miały miejsce już w 2015 r.
Okładka dodatku: Wrocław – wejście od podwórza Fot. Patryk Stolarz / turnedog.com
C

Celem akcji była przede wszystkim rewitalizacja wybranych obszarów i dzielnic Wrocławia, które przez ostatnie dekady były pomijane w planach urbanistycznych renowacji. Akcja objęła aż 33 projekty, w które zaangażowało się 61 artystów z całej Polski. Podstawowym miejscem ich działania były właśnie podwórka (w sumie ponad 40 lokalizacji).
Jednak nie sztuka okazała się najważniejsza, lecz mieszkańcy Wrocławia, którzy bynajmniej nie byli wyłącznie biernymi obserwatorami, ale pełnoprawnymi współtwórcami. Kluczowe w całym projekcie były konsultacje społeczne, które za każdym razem poprzedzały działania artystów. To mieszkańcy w dużej mierze decydowali o lokalizacji i kształcie poszczególnych projektów czy performance’ów. Początkowo podchodzili niechętnie i z nieufnością do proponowanych im pomysłów, jednakże dialog i negocjacje zazwyczaj prowadziły do konsensusu, który owocował niezwykle oryginalnymi i wkomponowanymi w okoliczny krajobraz instalacjami. Co ważne, większość z nich ma charakter trwały i będzie służyć mieszkańcom jeszcze długo po zakończeniu projektu.
Organizatorzy akcji celowo zdecydowali się na wybór podwórka (a nie np. ulicy) jako sceny dla licznych akcji artystycznych. Podwórko to nie tylko element architektoniczny. Te często zdewastowane lub źle zagospodarowane przestrzenie stanowią centrum życia społecznego małych wspólnot, na które składają się mieszkańcy otaczających je kamienic. Dzięki interwencji artystów te miejsca nie tylko odzyskują dawny blask, ale przede wszystkim na nowo stają się przestrzenią zawiązywania relacji. Niektóre z projektów przypominają o skomplikowanej historii Wrocławia, inne dostarczają tak potrzebnej w mieście zieleni, jeszcze inne, całkowicie abstrakcyjne, mają na celu zmianę percepcji u odbiorców – małe zaburzenia w rzeczywistości, które potrafią wyzwolić olbrzymią energię. Bo w akcji „Wrocław – wejście od podwórza” chodzi właśnie o sztukę, która z jednej strony ma w sobie element użyteczności, przez co burzy elitarystyczne stereotypy, a z drugiej otwiera nowe możliwości percepcji i działania. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]